Amaçlarımız

Proje lise öğrencilerine yöneliktir ancak tüm yaş gruplarına uygulanabilir. Zira her yaş grubundan ortaklarımızla hiçbir sorun yaşamadan rahatlıkla yürütmekteyiz projemizi.
Projenin amacı, öğrencilerin okudukları kitaplar üzerinden farklı etkinlikler yapmaları, hatta farklı sanat dallarına evrilmeleri temeline dayanıyor,öğrencilerimize kitap okumayı sevdirmenin yanında, sonuç değil, süreç odaklı bir çalışmayla, süreçte merak, araştırma, iş birlikli çalışma, planlı olma, yaratıcılık, iş ve çalışma ahlakı gibi kazanımlar elde etmek.
Kitap bu noktada bizim aracımız olacak, zaten okumayı iyi bir insan olmak için istemiyor muyuz?
Okudukları kitaplar üzerinden çeşitli etkinlikler gerçekleştirecekler, gezi gözlem araştırma yapacaklar. Sonuçları uluslararası bir portalda paylaşacaklar, arkadaşlarına, isterlerse velilerine de sunacaklar. Yaratıcı bireyler yetiştirmenin yanı sıra, okuduğundan bir ürün elde etme, okuduğu metni iyi değerlendirerek okumasını sağlama, başka alanlara evrilmesine aracı olma bu alanlarda çalışabilmek için bilgi edinme yollarını bulma, araştırma yapmayı öğrenme.
İş birliği içinde çalışmayı öğrenmek ki bizce etik değerleri verme noktasında bu çok önemli, çalışırken emek verirken adil olma, eşitliğe önem verme arkadaşının emeğine saygı, sorumluluk alma, sorumluluğu paylaşma gibi beceriler elde ederken, çalışmalarını gerçekleştirebilmek için WEB 2.0 araçlarını kullanma, yeni metotları öğrenme, yeni bir çalışma için yeni bir öğrenme gerçekleştirme, örneğin belgesel çekmeyi planladıysa belgesel nasıl çekilir sorusuna cevap arama ve bulma gibi, ayrıca daha önce belki de kendisinin bile farkında olmadığı yeteneklerini keşfetme kısaca öğrenciye  kendini keşfetme olanakları sunma gibi çok yönlü amaçları var.

FAALİYETLER:

Önce, öğrencilerimin okuma düzeylerini ölçmem gerektiğini düşünerek mini bir test yaptım, okuyup çok etkilendikleri en çok beş kitap ismini yazmalarını istedim, üçü geçmedi kitap sayısı , Peki ne yaparak onları heyecanlandırabilirdim okuma konusunda? Temalarınıa göre belirlediğim yaklaşık 100 kitabı  tanıttıktan sonra seçimi onlara bıraktım aynı kitabı seçenler grup arkadaşı oldular, sözcülerini seçtiler. Heyecanlandırma konusunda ne yapacaktım peki? Onlara seçtikleri kitapları okuduktan sonra sınav olmayacaklarını, özet ya da tahlil yapmayacaklarını onun yerine ne isterlerse onu yapacaklarını söyleyerek heyecanlandırmayı başarmıştım bile. Kitaplarınızı okurken ‘Ben bu kitaptan yola çıkarak nasıl bir çalışma yapabilirim?” sorusuna cevap aramanızı istiyorum  dedim
yalnızca ve birkaç örnek verdim, ‘daha sonra bu çalışmayı bir e-twening projesine dönüştürdük ve birçok  farklı okulla birlikte yapmaya karar verdik.
Okumak için süremizi belirledik, okuma süreci bitince gruplar beyin fırtınası yaparak neler yapabiliriz sorusuna yanıt aramaya başladılar, bu arada çalışmalar için velilerimizden izin aldık. Ardından planlamalarını yaptılar, hangi iş kimin ve ne kadar sürede bitecek, o işi yaparken nelere ihtiyaçları olacak, nasıl karşılayacaklar, çalışma ne zaman bitecek? Tüm bunları belirlediler ve çalışmalar başladı.
Örneğin, bir grup belgesel çekmek istiyoruz dediğinde okula herhangi maddi külfet getirmeden belgesel konusunda uzman birini getirip eğitim almalarını sağladım. Yani rehber olmaya çalıştım asla üretimlerine karışmadım, sosyal paylaşım ağlarında projemize sayfa açtık, proje ortaklarımızla bir logo ve afiş yarışması düzenledik, işlem basamaklarımızı süreç sekmesinden inceleyebilirsiniz.

PROJE BASAMAKLARI:

1-) Ailelerden bu çalışma için izin istenecek form hazırlanacak. (Fotoğraf ve video çekim izni)
2-) 34 kişilik sınıf 5’er kişilik gruplara ayrılacak.
3-) 10 Ekim’e kadar kitaplar temin edilecek.
4-) 10 Kasıma kadar okunacak (edebiyat dersinin bir saati kütüphanede kitap okumaya ayrılacak)
5-) 20 Kasım’a kadar her grup kendi kitabından nasıl bir çalışma yapacağına karar verecek, bu karar aşaması çok önemli. Öğrenci kitabı okumaya başlamadan uyarılacak okurken ne tür bir çalışma yapabileceğini düşünerek okuyacak, kitap okunduktan sonra sınıf küme çalışması biçiminde düzenlenecek ya da daha geniş, bir başka mekan da kullanılabilir. Öğrenciler kendi gruplarıyla beyin fırtınası yöntemiyle ne tür çalışmalar yapacaklarını belirleyecekler. görev bölümünü, her çalışma için kullanacakları süreyi vereceğimiz forma işleyecekler ve o gün öğretmene teslim edecekler.
Bu çalışmalar kayıt altına alınacak.
6-) Mayıs ayının ikinci haftası projelerin sunumu yapılacak. Sunum okulda farklı branşlardaki öğretmenlerin ve bağımsız üst sınıf öğrencilerinin de  katılacağı bir değerlendirme jürisine yapılacak. en başarılı projeler belirlenip ayrıca ödüllendirilecek. Bir proje haftası düzenlenecek  ve burada ayrıca çalışmalar tüm okula  çalışmalar sergilenecek,sunumlar yapılacak.
7- Paydaş okuldan öğrencilerimiz isterlerse okulumuzda konuk edilecek, onların da okulumuzda sunum yapmasına olanak tanınacak. zaman zaman onlarla atölye çalışmaları yapılacak.
😎 Kitaplardan herhangi birinin yazarı okulumuza gelmeyi
kabul ederse konuk okulumuzun da katılımı sağlanacak…
9-) Her grup mutlaka kitabının temasına uygun bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirecek..
10-) Çalışmalarımızın her aşamasını ,fotoğraf ,video vs şeklinde kayıt altına alacağız.

Önce ,öğrencilerimin okuma düzeylerini ölçmem gerektiğini düşünerek mini bir test yaptım,okuyup çok etkilendikleri en çok beş kitap ismi yazmalarını istedim, üçü geçmedi kitap sayısı, ayrıca kitapların ismine bakarak okuma yaşlarını ölçtüm kendimce…,Cin Ali’den birdenbire Madam Bovary’e evrilmelerini beklemek haksızlık olurdu..Peki ne yaparak onları heyecanlandırabilirdim okuma konusunda?? İsimlerini belirlediğim kitapları tanıttıktan sonra seçimi onlara bıraktım, aynı kitabı seçenler grup arkadaşı oldular,sözcülerini seçtiler..Heyecanlandırma konusunda ne yapacaktım peki? Onlara seçtikleri kitapları okuduktan sonra sınav olmayacaklarını,özet ya da tahlil yapmayacaklarını ,onun yerine ne isterlerse onu yapacaklarını söyleyerek heyecanlandırmayı başarmıştım bile..Kitaplarınızı okurken ‘Ben bu kitaptan yola çıkarak nasıl bir çalışma yapabilirim?” sorusuna cevap aramanızı istiyorum yalnızca, dedim,birkaç örnek verdim ….

Okumak için süremizi belirledik,okuma süreci bitince gruplar beyin fırtınası yaparak ‘’Neler yapabiliriz?’’ sorusuna yanıt aramaya başladılar,bu arada çalışmalar için velilerimizden izin aldık.Ardından planlamalarını yaptılar,hangi iş kimin ve ne kadar sürede bitecek,o işi yaparken nelere ihtiyaçları olacak nasıl karşılayacaklar, çalışma ne zaman bitecek belirlediler ve çalışmalar başladı… Ben de proje ortaklarımın zorunlu çalışmalar olarak belirlediğim çalışmalarının neler olduğunu gösteren bir proje çalışma takvimi hazırladım.

….Proje, aslında lise öğrencilerine yönelik, ancak her kademede uygulanabilir nitekim ilkokul ve ortaokullardan ortaklarımız harika işler çıkartıyorlar..Öğretmenlerin yaratıcılıkları öğrencileri,öğrencilerin yaratıcılıkları öğrencileri besliyor.Öğretmen arkadaşım eğer öğrencisini iyi tanır,yapacağı çalışmayı mevcut müfredatıyla da bütünleştirirse çok farklı bir öğrenme ortamı ortaya çıkıyor bu projede.Her branştan öğretmen arkadaşım var ve bu çalışmayı harika bir şekilde uyarlıyorlar kendi derslerine.Örneğin,matematik öğretmeni Süheyla Evecen arkadaşımız,Ali Nesin’in kitaplarını okuttu,Doğa ve Matematik ,Sanat ve Matematik..Efes Harabelerine geziye gittiler ve harabelerin izinde matematiğin peşine düştüler ,oradan Şirince’ye geçerek hem Matematik Köyünü gördüler hem Ali Nesin’le söyleşi gerçekleştirdiler..İngilizce öğretmeni arkadaşım İngilizce kitaplar okutarak ,felsefe öğretmeni felsefi kitaplar okutarak katılabiliyor projeye ve çok farklı çalışmalara imza atabiliyorlar..Biz edebiyat dersi müfredatının ”okuma,yazma,dinleme,konuşma”becerisini geliştirme amacının ötesine de giderek web 2 araçlarını kullanma ve sosyal sorumluluk almayı da ekliyor böylece PROJE TABANLI EDEBİYAT ÖĞRETİMİni gerçekleştirmiş oluyoruz.

Zaten projenin amacı, öğrencilerin okudukları kitaplar üzerinden farklı etkinlikler yapmaları,hatta farklı sanat dallarına evrilmeleri temeline dayanıyor, öğrencilere kitap okumayı sevdirmeye çalışırken,okuma sürecinde ve sonrasında,kendilerini birçok konuda geliştirmelerini sağlamak,hayal güçlerini geliştirmek ,grup çalışması ve proje tabanlı çalışma becerisi kazandırmak temel hedefimiz…..Bunların yanı sıra web araçlarını doğru ve etkili kullanma,etik değerler kazandırma,farklı kişi ve kurumlarla iletişim halinde çalışma,kendine güven,etkili iletişim,sosyal sorumluluk alma,kendini ifade etme becerisi geliştirme gibi pek çok hedefe yönelik bir çalışma yapmayı planlıyoruz.Ve her proje grubu mutlaka bir sosyal sorumluluk projesi oluşturmak zorunda..Zorunluluk dediğimiz çalışmalar daha çok beceri veya alışkanlık kazandırmak istediğimiz konularla ilgili oluyor,projenin farklılığı okuduğu kitaptan yola çıkarak yapacağı tüm yaratıcı çalışmalara öğrencilerin karar vermesi, biz öğretmenlerin de ihtiyaç duydukları eğitim,etkinlik ve benzeri durumlarda yol açıcı olması.

Öğrencilerimiz, okudukları kitaplar üzerinden grup çalışmaları yaparak etkinlikler gerçekleştiriyorlar,örneğin okuduğu bir kitaptan yola çıkarak bir belgesel çekebiliyor,gölge oyunu ya da tiyatro metni yazıp oynayabiliyorlar,birlikte üretmenin tadına varıyor, yalnız kitap okumuyorlar süreçte de birçok konuda bilgileniyorlar,bir belgesel çekmek istediklerinde öğretmenleri olarak onlara bu konuda yardımcı olacak kişileri bulmaya çalışıyoruz . Nefin Dinç gibi bir profesyonel bizi kırmayıp okulumuza gelebiliyor ya da cumhuriyet çınarı Hıfzı Topuz ya da Feyza Hepçilingirler…Kısaca, biz onlara rehber olmaya çalışıyoruz,projeden haberdar olup ben ne yapabilirim diyen çok güzel insanlarla karşılaşıyoruz.

Etwining üzerinden paydaş olduğumuz okullarla da çeşitli yarışmalar,aynı anda ortak etkinlikler düzenliyoruz,projemizi yürütürken gençlerimize sosyal sorumluluk projelerinde yer almanın heyacanını da yaşatmaya çalışıyoruz…Çok yönlü bir projeyi yürütmeye çalışıyor sonuçlarını gördükçe heyecan duyuyoruz.. ..Kitap bu noktada bizim aracımız oluyor,zaten okumayı iyi insan olmak için istemiyor muyuz??? Okudukları kitaplar üzerinden çeşitli etkinlikler gerçekleştirecekler,gezi gözlem araştırma yapacaklar..Sonuçları ulusal/uluslararası bir portalda paylaşacaklar,arkadaşlarına,isterlerse velilerine de sunacaklar..

Yıl sonunda her grup mutlaka çalışmalarını sunma şansı buluyor ayrıca ürünlerini salonumuzda tüm okula sunuyor.Biz öğretmenler bulduğumuz her eğitime katılarak web 2 araçları gibi eğitimdeki yenilikleri takip etmeye öğrendiklerimizi öğrencilerimizle paylaşmaya  bilgiyi nerede nasıl kullanacakları konusunda yol gösterici olmaya çalışıyoruz.

Yaratıcı bireyler yetiştirmenin yanı sıra,okuduğundan bir ürün elde etmek,okuduğu metni iyi değerlendirerek okumasını sağlamak, başka alanlara evrilmesine aracı olmak ,bu alanlarda çalışabilmek için bilgi edinme yollarını bulmak ,araştırma yapmayı öğrenmek,sosyal sorumluluk almalarını sağlamak diğer kazanımlarımız..

İş birliği içinde çalışmayı öğrenmek ki bence etik değerleri verme noktasında bu nokta çok önemli ,çalışırken emek verirken adil olma ,eşitliğe önem verme arkadaşının emeğine saygı ,sorumluluk alma, sorumluluğu paylaşma gibi beceriler elde etmek,çalışmalarını gerçekleştirebilmek için web 2 araçlarını kullanma,yeni metodları öğrenme, yeni bir çalışma için yeni bir öğrenme gerçekleştirme .Örneğin bir web 2 aracı olan Tagulu biz çok farklı bir şekilde kullanıyoruz projede,aracı tanıttıktan sonra onlara oluşturdukları şeklin kitaplarının temasıyla ilintili olmasını,şeklin içine kitabın anahtar sözcüklerini yerleştırmelerini daha sonraki aşamada da bu anahtar sözcüklerle kendilerinde okudukları kitabın arka kapağını yazmalarını istiyoruz.Tagulu bu şekilde hem çok faydali hem de yaratıcı olarak kullanmış oluyoruz.,Öğrenci,belgesel çekmeyi planladıysa belgesel nasıl çekilir sorusuna cevap arama ve bulma gibi, ayrıca daha önce belki de kendisinin bile farkında olmadığı yeteneklerini keşfetme ,kısaca öğrenciye  kendini keşfetme olanakları sunma gibi çok yönlü amaçlarımız var..

Temel sorunlarımızdan biri,bilgiyi alıyoruz,işliyoruz ancak o bilgiden ürün elde edemiyoruz,kitap arıcalığıyla  ürün elde etmenin değerini öğrenecekleri çalışmalar yapmalarını sağlayan bir süreç bu.Süreç odaklı çalışmayı da öğrenmiş oluyorlar ayrıca.En çok da bu konuda zorlanıyorlar,son anda yaptıklarının değil süreçte neler yaptıklarının önemli olduğu noktasında öğrencilerimi ikna etmekte zorlanıyorum,sonuç odaklı sınav sisteminin yansıması olarak…

WORKİNG METHOD

First, I made a mini-test, thinking that my students had to measure their reading levels. I asked them to write the names of up to five books that they were very impressed with, the number of books that did not pass three, and I measured their reading ages by looking at the names of the books … This gave me an idea of ​​what kind of books I should recommend .Yes, but I had to give them books at secondary school level, it would be unfair to wait for them to evolve suddenly from Mad Ali to Madam Bovary. What could I have excited about reading them? After introducing the books I have named, I have left the choice to them, the ones who have chosen the same book are group friends, choosing their words. What would I do about the revelation? After reading the books they chose, I have been excited by telling them that they will not be examinations or summaries, nor will they do what they want instead … I want you to answer the question “How can I do this by going out of this kittenship path” when I read your books? I gave …. When we finished the reading process, the groups started to search for answers to the question “What can we do?”, While we were at the end of the reading process, we got permission from our parents to work. Then they planned their plans, what business was going on and how long they needed to finish, what they needed how they will meet, when they will start working and work starts … I have also prepared a project work schedule showing what my project partners have identified as their mandatory work.   … The project is actually aimed at high school students but it can be applied at every level so that our partners from primary and middle schools are doing wonderful things. The creativity of the teachers is the students and the creativity of the students is the students. The teacher knows the student well and if he integrates his work with his current curriculum, There is a teacher from every branch and they adapt this work wonderfully to their own lessons. For example, mathematics teacher Süheyla Evecen friend, we read the books of Ali Nesin, Nature and Mathematics, Art and Mathematics .. Ephesus ruins are gone and ruins they went to Sirince and saw Matematik Köyünü and interviewed Ali Nesin. My English teacher taught me English books by reading my books, teaching philosophy they can participate in the project by reading philosophical books and they can sign very different works. In fact, the purpose of the project is to develop students’ imagination, group work, and project-based work skills while they are trying to love reading books, to develop themselves in many ways, in the reading process and afterwards, to base their different activities on the books read by the students, our goal … .. Besides these, we plan to work on many goals such as using web tools correctly and effectively, creating ethical values, working in communication with different people and institutions, self-confidence, effective communication, social responsibility, developing self-expression skills Every project group has to create a social responsibility project. The work we say is related to the issues we want to gain more skills or habits. the decision of all creative working students, and the fact that we, the teachers, also need education, activity and so on. Our students make group activities on books they read, for example, they can read a documentary by going out on the road, write or play shadow games or theatrical texts, enjoy the producers together, read books alone, learn about many subjects in the process, we are trying to find people to help them in this regard. A professional like Nefin Dinc can come to our school without breaking us, or the republican queen Hıfzı Topuz or Feyza Hepçilingir … In short, we are trying to be a guide to them, we meet very nice people who are aware of the project and what I can do. We run various competitions with the schools that we are stakeholders through Etwining, we organize joint events at the same time, we try to live the excitement of being involved in our social responsibility projects while carrying out our project … We are excited to see the results of trying to carry out a versatile project .. .. The book is our vehicle at this point, do we not want to be good people to read already ??? They will carry out various activities on books they read, will make excursion observations and research. They will share the results on a national / international portal, friends,

PROJECT STEPS: 1-) A form will be prepared to request permission from the parents for this study. (Permission to take photos and videos) 2-) 34 students will be assigned to 5-person groups. 3-) Books will be available until October 10th. 4-) 10 Reading up to the time of the break (one hour of the literature course will be reserved for reading in the library) 5-) Until November 20th, each group will decide what kind of work to do from their book, this decision phase is very important. The student will be able to read what he or she will do while studying the book, read it before the book starts to be read, arrange it in the form of a classroom study after reading the book, or use a larger, other space. Students will determine what kind of work they will do with their own groups using brainstorming. the task department will process the form we will use for each study, and they will deliver the teacher that day. These studies will be recorded. 6-) The second week of May will be the presentation of the projects. The presentation will be made to an evaluation jury, where teachers from different fields and independent senior students will attend the school. the most successful projects will be identified and rewarded. A project week will be organized, where further studies will be presented and presentations will be made. 7- Our stakeholder school students will be hosted at our school if they wish, and they will be able to make presentations at our school. from time to time they will work on workshops. 😎 Anyone from the books should not come to our school if accepted, our guest school will also be attended … 9-) Each group will have a social responsibility project that is absolutely appropriate to the theme of the book. 10-) We will record each phase of our work in the form of photographs, videos, and so on.